Köpek Bakımı ve Beslenmesi
Trend

Doğru Köpek Maması Nasıl Seçilir? (En İyi Köpek Maması)

Merhaba, evcil hayvana değer veren sevgili dostlar 🙂 Hepimizin ortak bir derdi var… Köpeğim için en iyi mama nedir? Hangi marka mamayı almalıyım? En iyi köpek maması nedir? Gibi gibi aklınızdaki soruları bu yazımızda cevaplayacağız… Kalemler ve defterler hazırsa not almaya başlayalım 🐾🐾

Doğru Köpek Maması Nasıl Seçilir?
Doğru Köpek Maması Nasıl Seçilir?

En İyi Köpek Maması Hangisi?

Öncelikle hepimiz onların annesi ya da babasıyız. Evcil çocuklarımız için en iyisini istediğimizden hiç şüphem yok… Kuru mama kullanmıyor olabilirsiniz, başka bir beslenme düzeni uyguluyor olabilirsiniz buna saygım sonsuz 🙏❤️ Bu yazımızda kuru mama temelli beslenme yapanlar için en iyisini nasıl seçeriz sorusuna cevap veriyorum.

Peki doğru mama nasıl seçilir başlıklar halinde anlatalım…

1) Besin Değerlerini Dikkate Almalıyız!

Her köpeğin besinsel ihtiyaçları bir değildir. Köpeğimizde kronik hastalıkların veya ameliyat sonrası besin ihtiyaçlarını değilde, günlük sağlıklı halindeyken en uygun mama nedir, bunu konuşalım…

Kendi tecrübelerimi de ekleyerek, vahşi kurtlarla akraba olan bu evcil çocuklarımızı beslerken protein ihtiyaçlarının diğer besin maddelerine göre çok yüksek olduğunda hemfikiriz. Öyle ki bazı mamalarda karbonhidrat oranı protein oranını tabiri caizse solluyor!

Köpeklerimize Ne Yedirmeliyiz?
Köpeklerimize Ne Yedirmeliyiz?

Kısaca anlatmak istediğim şey, en iyi köpek mamasında karbonhidrat oranı> protein oranı olamaz! ‘Mamalarda da bu karbonhidrat oranı yazmıyor ya nasıl bulacağız?’ Derseniz şu şekilde hesaplıyoruz;
100- ( protein oranı + yağ oranı +nem oranı +lif oranı)= % karbonhidrat oranı diyebiliriz. En iyi mamalarda karbonhidrat oranı %35’i geçmemeli.

AAFCO standartlarına göre yavru köpek mamaları en az %22 yetişkin köpek mamaları ise en az %18 protein içermelidir.

bu şekilde anlatıyoruz yüksek proteini savunuyoruz ama günlük hayatta çok sık gördüğüm gördüğüm şeyler biri de fazla proteinin köpeklerimizi rahatsız etmesi. Bunun sebebi proteinin işlenmiş olmasıdır, her mamadaki %40 protein köpeğinize faydalı olmayabilir. Yüksek protein içeren Acana/Orijen markaları evimizdeki hareketsiz yaşama alıştırılmış çocuklara fazla gelebilir çünkü bu mamalar ‘biyolojik olarak uygun’ tasarlanmıştır, evimizde şekline ve yaşam tarzına bizim karar verdiğimiz köpeklerimiz biyolojik olarak uygun yaşamıyor muhtemelen…

Örneğin benim kızım tüm gün bahçede, kısır ve enerji seviyesi çok yüksek kesinlikle Acana onun için çok iyi bir seçim! Ya da hareketli bir yaşam tarzınız var, iş köpeği besliyorsunuz Orijen onun için en iyi mama olabilir!

Yağ miktarında ise işler çok değişiyor. Tamamen köpeğimizin metabolizmasına göre ne kadar yağ oranında mama vermeliyiz zamanla karar veriyoruz. Yağların işleyişini, alınması gereken yağ asitlerini uzun uzun anlatabiliriz ama şu an amacımız köpeğimize en uygun mamayı seçmek olduğu için sadece yağ oranına ve yağın kaynağına odaklanmalıyız!

En İyi Köpek Mamaları Nasıl Olmalı?
En İyi Köpek Mamaları Nasıl Olmalı?

AAFCO minimum yağ oranı en az %5 olsun dese de biz yağ oranını arttıralım, çünkü yağlar ve yağ asitleri tüylerin güzelliği için vücudumuzun dengesi için çok önemlidir:) Benim kızım için en iyi köpek maması yağ oranı %18’i geçmeyenler. Sindirim sistemini gözlemleyerek tüy kalitesine bakarak sağlıklı yağları kullanabildiğim kadar kullanmaya çalışıyorum.

Köpeğinizin mamadaki yağ oranıyla bir sıkıntısı olduğunu düşünüyorsanız lütfen hekiminize danışın çünkü bu bir hastalık belirtisi olabilir!

Önerdiğim Yazı: Köpeğim Çok Fazla Uyuyor (Fazla Uyumanın Sebebi)

2) En İyi Köpek Maması Seçiminde İçerik Okumak Önemlidir!

Köpeklerimize ben (sadece ben değil 🙂 ) et ağırlıklı beslenmesi gereken omnivorlar diyorum 🙂 Çünkü hem bizim gibi sebze ve meyve tüketebiliyor ve sindirebiliyorlar hem de taze et ile oluşturulmuş veya kurutulmuş etle su oranı dengelenmiş diyetlerden çok fayda görüyorlar.

Özellikle karbonhidrat kaynağı olarak mısır, soya, buğday gibi glisemik indeksi yüksek gıdalar dostlarımızın çabuk acıkmasına, sık sık mama tüketmesine ve köpek evlatlarımızın daha tembel yapıda olup, göbek büyütmesine sebep olurlar.

Mamalardaki tahılın tek başına zararlı olduğunu savunamam (GDO gibi bir durum yoksa) çok az miktarlarda olmalarında sakınca yoktur. Hatta köpeklerimizin vahşi kurt arkadaşları da doğada sebze, meyve ve tahıl yer 🙂 İşte size koca koca kabakları kütürdeten kurtlar 🙂

Bahsettiğimiz tahılların temel sıkıntısı, kaliteli protein kaynakları yerine içerik maliyetini düşürmek amaçlı kullanılması, kalitesiz ve şekeri hızlı yükselten içerikler olmalarıdır.

ilk üç içerik en baskın malzemeleri ifade eder. Örnek olarak ‘Tavuk Eti, Dana Eti, Kuzu Eti‘ yazmalıdır. Taze et mi olmalı kurutulmuş et mi olmalı? O kısım et sağlıklı olduğu sürece ve et oranı yeterli olduğu sürece önemsizdir. Yalnız belirtme isterim ki taze et oranı mama pişirilince içerik yüzdesi üzerinden düşmektedir, yani %30 taze et aslında mamada %30 et olduğunu söylemez çünkü çoğu sudur 🙂 Diğer yandan kurutulmuş et oranı yüksek mamalar sizin köpeğinize iyi gelmeyebilir, köpeklerimizin yaşam şartları, yaşı, cinsi bunlar hep göz önünde bulundurmamız gereken şeyler.

Gelelim istemediğimiz içeriklere; dana eti unu, kuzu eti proteini,tavuk eti yan ürünü gibi et olmayan ama etten türetilen proteinler maalesef kalitesiz kaynaklardır. Mümkün oldukça uzak duralım diyeceğim ama bazı mamalar bunu bile içermiyor yani kalitesiz hayvansal proteinden bile eksik mamalar var 🙄

En iyi köpek mamasını seçmek sadece etten ibaret değildir 🙂 Benim en sevdiğim mamalar sebze ve meyve konusunda içeriği çok zengin mamalarıdır. Özellikle kereviz, bal kabağı, yaban mersini, kuşkonmaz, elma gibi içerikler görmek beni çok mutlu ediyor.

Köpekler Nasıl Beslenmeli?
Köpekler Nasıl Beslenmeli?

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, piyasada gördüğümüz çoğu tahılsız olarak adlandırılan ve kaliteli içeriğe yer verildiğini düşündüren mamaların içeriğinin çoğu dolgu maddesinden oluşuyor. Patates bu maddelerden biridir, evet mamada bulunabilir ama az miktarlarda. Yine bezelye de çok sık gördüğümüz hatta %50 kadar bile gördüğüm bir içerik! Daha fazla kaliteli hayvansal protein yoksa neden tahılsız mama kullanalım ki?

3) En İyi Köpek Maması Yapay Koruyucu Madde Olmayandır!

Her yıl tahmin edemeyeceğimiz kadar köpek market reyonlarında satılan kalitesiz mama ve ödüllerin yüzünden ölüyor… Mamalar içermemesi gereken birçok sentetik koruyucu barındırabiliyor ve bu maddeler öldürmese, hasta etmese bile en basitinden davranış sorunlarının temelini atıyor… Televizyonda uzmanların ıvır zıvır konusunda söylediklerini duymuşsunuzdur, işte onlardan bahsediyorum.

Türkiye'nin En Kaliteli Evcil Hayvan Bloğu Evcilblog.com
Türkiye’nin En Kaliteli Evcil Hayvan Bloğu Evcilblog.com

Her mamada bunlardan var mı? Elbette hayır… Sadece ne olduğunu bilmediğimiz özellikle Çin’den gelen ürünlerde bol miktarda bulunuyorlar! Yeri geldiğinde ben de içerik okuyarak ödül maması alabiliyorum değişiklik olsun diye, bunun dışında kendi ödülümü kendim yapıyorum. Tarifler gelecektir 🙂

Önerdiğim Yazı: Köpeğim Neden kusuyor? (Köpeklerde Kusma)

Peki Nedir Bu Katkılar?

Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz katkı maddelerinin listesini ve gerçek hayatta kullanım amaçlarını size bırakıyorum.

Yüzeysel olarak söylemem gerekirse aşağıdaki 6 maddeyi içerik listesinde görüyorsanız arkanıza bakmadan kaçın!

Kuru mamalar elbette koruyucu olmadan raflarda uzun süre dayanamaz ama bizim tercih ettiğimiz koruyucular ‘biberiye’ gibi doğal maddelerden elde edilmiş koruyuculardır. (Örneğin Happy Dog markası bu konuda çok başarılı.)

Yine tercih edilen bir diğer koruyucular C ve E vitamininden yapılan Tokoferol ve Askorbat gibi doğal koruyuculardır. Sentetik koruyuculardan ziyade daha güvenli kabul edilmişlerdir.

Evet, artık en iyi köpek mamasına giden yolları biliyoruz 🙂 Ben de bu kriterlere bakarak kızım için en iyisini her zaman arıyorum.

Köpekler Sebze Yer Mi?
Köpekler Sebze Yer Mi?

Bilinçli köpek sahipleri olarak yapmamız gereken son şey ise aldığımız mamanın son yıllarda piyasadan toplatılıp toplatılmadığına bakmaktır. Tam buraya tıklayarak piyasadan satışı çekilen mamalardan anında haberdar olabilirsiniz. Belirtmeliyim ki bir mamanın başka bir ülkede satıştan çekilmesi bizim satın aldığımız ürünün kötü olduğunu değil o bölgeye giden ürünün kötü olduğunu gösterir. Bakteriyel kontaminasyon, bozuk içerik gibi sebeplerden çok toplatılan mamaları kullanmamanızı tavsiye ederim.

Hepimizin köpek dostu Dünya’nın en iyi köpeği olduğu için, en iyi köpek mamalarını da hak ediyor unutmayın 🙂 Sevgi dolu günler dilerim…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu