Uncategorized

Evcil Hayvana Çip Taktırma Zorunluluğu

Evcil hayvana çip taktırma kararının 2018 yılında Resmi Gazete ile Türkiye’ye duyurulmasının ardından, evcil hayvan sahipleri evde beslemiş oldukları hayvanlara çip taktırmaya başladı. Tarihler 2022’nin son günlerini göstermesi ve evcil hayvanlara çip taktırılması için verilen sürenin 2023 yılı itibari ile son bulacak olması, birçok kişinin aklında bazı soruların oluşmasına neden oluyor. Evcil hayvanlara çip taktırma ücreti ne kadar? Kaç aylık hayvanlara çip takılmalı? Çip taktırmamanın cezası ne kadar? Nerelerde çip takma işlemi yapılabilir? Soruları için gerekli olan cevaplar yazımızda yer alacak.  

hayvana cip taktirma
hayvana çip taktırma

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2018 yılında almış olduğu karar için vatandaşlara tanınan süre 31 Aralık 2022 tarihi itibari ile son bulacaktır. Son güne kadar hayvan sahiplerinin, evinde beslemiş olduğu hayvan için çip taktırmaları gerekmektedir. 31 Aralık tarihinde kedi, köpek veya gelincik sahipleri evcil hayvanı için henüz çip taktırmadığı durumda ceza yiyecektir. Belirlenen ceza ücreti 3 Bin 622 TL’dir. Ceza yememek isteyen kişilerin 2022 yılının son gününe kadar gerekli uygulamayı yapmaları gerekmektedir. Bunun için bulunmuş olduğunuz il, ilçe müdürlükleri veya bakanlık tarafından yetki verilen yerlerde çip takma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Böylece evcil hayvanlar kayıt altına alınmış olacaktır.  

Çip Taktırma Zorunluluğunda İstisna

31 Aralık 2022 tarihinde henüz beslemiş olduğu hayvana çip taktırma işlemini tamamlamamış vatandaşlara 3 Bin 622 TL para cezası uygulanacak. Fakat bu cezadan etkilenmeyecek olan kişiler de bulunmaktadır. Beslemiş olduğu kedi, köpek veya gelinciğin henüz altı aylıktan küçük olması halinde vatandaşlara para cezası uygulanamayacaktır. 

Altı aylıktan büyük olduğu tespit edilen ve 2022 yılı sonuna kadar evinde bulunan kedilere çip taktırma işlemini henüz tamamlamamış olan veya evindeki köpek çip taktırma için gerekli olan süreyi doldurmasına rağmen çip taktırmamış olan kişiler için ilk olarak belirlenmiş olan 3 Bin 622 TL’lik cezanın uygulanması gerçekleştirilecektir. 

kedilere cip taktirma
kedilere çip taktırma

Sokaktan Yeni Hayvan Sahiplenecekler Dikkat! 

31 Aralık tarihi yaklaşmaya başladıkça, her ne kadar evde beslenen hayvanlara takılacak olan çip ile ilgili sorular olsa da 2023 yılı itibariyle, sokaktan sahiplenilecek olan hayvanlar için cezai işlem uygulanıp uygulanmayacağı hakkında da sorular ortaya çıkmaya başladı. 

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle sokaktan sahiplenilecek olan hayvan için belediye barınağına başvuru yapılmalı ve Hayvan Bilgi Sistemi tarafından oluşturulacak olan sahiplendirme belgesine sahip olunması gerekmektedir. Bu işlemi yaptıran kimseye yeni sahiplenmiş olduğu hayvanın 6 aylıktan küçük veya büyük olduğu bakılmaksızın ceza uygulanmadan çip taktırmalarına müsaade edilecektir.  

kopek cip taktirma
köpek çip taktırma

Veterinerde Çip Kısıtlaması 

Evinde bulunan hayvana çip taktırma işlemini 31 Aralık 2022 itibariyle henüz yaptırmamış olan ve yılbaşından sonra veterinere 6 aylıktan büyük olan kedi, köpek veya gelinciğini götürecek olan kişilere tedavi yönünden herhangi bir kısıtlama uygulanmayacaktır. Fakat beslemiş olduğu köpek çip taktırma şartlarına uyuyor. Aynı şekilde sahibi tarafından getirilen gelincik veya kediler çip taktırma zorunluluğuna uyuyorsa, veteriner tarafından hayvan üzerinde çipin olmadığı tespit edilmesi halinde hayvana uygulanan işlem devam edilecek. Fakat gerekli yerlere hayvan üzerinde çipin olmadığı da bildirilecektir. 

Belirlenen ücretin ceza olarak il veya ilçe tarım ve orman müdürlüğü tarafından evcil hayvan sahibine uygulanmasının ardından çip takma işlemi de gerçekleştirilecektir.  

Evcil Hayvanlar için Çip Fiyatı Ne Kadar? 

Evlerde beslenen kedi, köpek ve gelincik gibi 6 aylıktan büyük hayvana çip taktırma zorunluluğu gelmesinin ardından belirlenen fiyatlar hayvan sahipleri tarafından merakla araştırılmaktadır. Evcil hayvan sahipleri çip taktırma işlemini veteriner kliniklerinde yaptıkları taktirde 150 TL ile 300 TL aralığında değişen fiyatlar ile karşılaşacaklardır.  

Evcil Hayvana Takılan Çipin Faydaları 

Evcil hayvana çip taktırma işlemini gerçekleştirmiş olan kişilerin evcil hayvanlarına uygulanan aşı ve operasyon bilgileri yer alacaktır. Aynı zamanda hayvanın sahibine ait bilgiler de yer aldığı için hayvanın kaybolması veya kaçırılması durumunda sahibine çip aracılığı ile ulaşılabilecektir. Çip sayesinde hayvanın asıl sahibi de kolaylıkla belirlenebileceği için tartışmalar ve karışıklıklar ortadan kalkarak, beslenilen evcil hayvan asıl sahibine teslim edilmesi sağlanacaktır.  

Evcil hayvanınız için çip taktırma işlemi sonrasında ödül maması vererek stresinin geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca sitemizden kedi ve köpeklere özel yazılmış olan makalelerimizi de inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu