Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Kedi Kumu Nedir? Kedi Kumu Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi kumu, evcil şartlar altında yetiştirilecek kediler için gerekli en önemli bakım araçlarından birisidir. Minik dostlarımızın bazı bakım ihtiyacı ve dışkı sorunlarını en kolay yönden halletmemiz gerekir. Bu sebeple kullanılan kedi kumu ve kum kabı için doğru seçimler yapmak zorundayız. Böylece kedinizin tuvalet ihtiyacını en temiz yollardan çözebilirsiniz.

kedi kumu nedir?

Kediler genellikle ihtiyaçlarını doğa ortamlarında topraklı alanlarda karşılayabiliyor. Ancak evcil yetiştirilenlerde bu durum pek mümkün olamıyor. Köpekler gibi dışarıya çıkartılarak ihtiyaçlarını görmesini bekleyemeyiz, bu durumda en doğru seçim kedi kumu kullanımından yanadır. Sizde kediniz için en uygun kedi kumu seçimini nasıl yaparsınız?

Kedi Kumu Nedir?

Kediler için kum seçimi farklı türlerden olabilir. Doğal kum, sepiolit kum, bentonit kum, diatomit kum, ağaç talaşı kumu ve doğal olmayan kedi kumu tercihlerinde bulunabilirsiniz. Evcil kedinizin ihtiyaçlarını gidermesi adına kullanmanız gereken kum türleri çeşitli özellikler sergiler. Bu sebeple kullanacağınız kum kabı ve küm türünü iyi belirlemelisiniz.

Kedinizin ihtiyacını karşılarken eviniz içerisinde dışkı kokuları gibi durumlardan uzaklaşmanız gerekir. Bu durum ilk başlarda sahiplenen kişilerin pek umursadığı yönlerden birisi değildir. Ancak zamanla kötü kokuların ev içerisinde nasıl etkiler oluşturduğunu fark edecek ve gerekli önlemleri almayı düşüneceksiniz. Burada önemli olan husus kedinizi sahiplenirken kedi kumu hakkında detayları öğrenmiş olmanız gerekir.

kedi kumu nedir? kedi kumu nasıl seçilir?

Doğal kedi kumu

Doğal kedi kumu elde edebilmenizin pek çok yolu vardır. Ancak öncelikli olarak bilmeniz gereken hususlardan birisi fiziksel ya da kimyasal işlem görmeyen kum çeşididir. Böylece kedinizin olası sağlık durumlarından korumanız için yeterli sebepleri vardır.

Doğal kedi kumu içerisinde pek çok maddeyi barındırabilir ve onlardan oluşabilir. Bentonit, spiolit ve diatomit gibi maddelerin içerisinde yer alması mümkündür. Ayrıca doğal kedi kumunu ağaç talaşlarını öğüterek elde edebilirsiniz.

Bentonit Kedi Kumu

Bentonit kedi kumu, Avrupa ülkelerinde oldukça pahalı ve bu sebepten ötürü tercih edilmesi zor ürünler arasındadır. Ancak ülkemizde içerisinde bulunan hammaddelerin oldukça fazla olması tercih sebebimizi arttırıyor. Gayet ekonomik ve kaliteli olması ise popülerliğini korumasını sağlıyor.

Soydum bentonit ve kalsiyum bentonit kimyasallarının içerisinde bulunması kalitesini arttırmaktadır. Kimyasal olmaları zararlı olacağı yönünde algı yaşatmasın, gayet kaliteli tercihler arasındadır. Hijyen yönünden oldukça kuvvetli ve sıvı emme özelliği bulunmaktadır.

Kullanılan maddelerden ötürü dışkı kokusunu etrafa saçmaz ve içerisinde muhafaza eder. Böylece kedinin tuvaletini yapmasının ardından bütün pisliği içerisinde hapseder ve toprak değerinden ötürü kokuyu kendi içerisinde imha eder. Kumu temizlemek için sadece büyük dışkıyı temizlemeniz yeterli olacaktır. Onun dışında sürekli değiştirmenize gerek duyulmaz.

bentonit kedi kumu

Bazı Bentonit Kedi Kumları;

Sepiolit kedi kumu

Sepiolit kedi kumu, Eskişehir lüle taşlarından oluşmaktadır. Sıklıkla yavru kediler için uygunluk gösterir ve tercih edilir. Sıvıyı oldukça az emme özelliği ve kokuyu toprak değeri olmadığından ötürü hapsetmez. Standart boyutlarda kap içerisine koyulduğunda ağırlığı oldukça yüksektir. Temizleme esnasında zorluklar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeplerden ötürü genellikle yavrular için tercih etmelisiniz, yetişkin kediler için pek uygun değildir.

Önerdiğim Yazım: Kediler tuvaletini neden evin içine yapar?

Diatomit Kedi Kumu

Diatomit kedi kumu, içerisinde doğadan gelen birçok maddeyi barındırması ile bilinen kum çeşitlerinden birisidir. Fiyatına ve işlevine göre oldukça uygun kedi kumu iki farklı şekilde kullanılabilir. İlk olarak akvaryum taşı olarak adlandırılan, beyaz ufak taşların üstüne uygulanabilir. Bunun için büyük bir kum kabına ihtiyacınız olacaktır. Alt katmana taşları koyabilir ve üzerine diatomit kumunu uygulayabilirsiniz.

İkinci kullanım yöntemi ise küçük kap içerisine sadece kumu koyabilirsiniz. İkisinin arasında ki fark ise kokuyu daha uzun süre muhafaza etme ve sıvıyı emme özelliğini arttırmak için kullanılır. İlk yöntemde bu süreçler uzun süre rahatsız etmeyebilir. Ancak ikinci seçenekte sürekli değişim yapmanız gerekecektir. Buda maliyet açısından zararlı yöntem olur.

sepiolit kedi kumu

Ağaç Talaşı Kedi Kumu

Ağaç talaşı kedi kumu, genellikle doğal yaşantılarını ve ekonomik ölçüde rahatlığı sağlamasından ötürü tercih edilir. Sokakta büyüyen kedilerin genel olarak ağaç köklerine doğru ihtiyaçlarını karşıladığına şahit olabiliriz. Bu durum ise onların sağlığını korumaları açısından büyük önem taşımaktadır. Tamamen doğal yöntemlerden oluşması ise dışkı sonrasında kendine has kök kokularını hissettirir.

Evcil kediniz için tercih edebileceğiniz en mantıklı seçimlerden birisi olabilir. Çam ve meşe ağaçlarından elde edilen talaşlardan oluşmaktadır. Böylece kediniz için bir sorun teşkil etmez ve hijyenik ortam sağlamış olur. Ayrıca idrarlarını yapmaları durumunda büyük ölçüde kokuyu emebilir ve dışkıyı uzun süre içerisinde muhafaza edebilir.

çam peleti doğal kedi kumu

Doğal Olmayan Kedi Kumu

Doğal olmayan kedi kumu birçok açıdan faydalı ve zararlı yönlere sergileyebilir. Diğer kedi kumu türleri ile arasında birtakım farklılıkların olması ise bu yönlerin zararlarını belirgin eder. Kediniz için yapacağınız seçim hijyen ve sağlığını koruma yönünde olmalıdır. Ancak doğal olmayan kumlarda sağlık sorunlarını yaşamanız mümkündür.

Sıvıyı ve kokuyu muhafaza etmesi oldukça yüksek etkenlerinden birisidir. Diğer kum türlerine göre daha başarılı ve kullanışlıdır. Böylece bütçenize en uygun seçeneklerden birisi olabilir. Ayrıca kullanım süreleri ise diğerlerine göre daha fazla sürelere tekabül ediyor. Kullanım süresi dolmasının ardından kesinlikle değiştirilmelidir.

silika kedi kumu

Doğal olmayan kumlarda en çok rastlayabileceğiniz olumsuz durum sağlık sorunlarına yol açmasıdır. Kediler kendilerini yalanarak temizleyen canlılardır. Bu durum ihtiyacını karşılamasından sonra sıklıkla görülür ve bu kum koruyucu kimyasallar içermez. Böylece kediniz kendisini temizlerken kumdan silikozis hastalığını kapabilir.

Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Kedi kumu seçimi fiyat ve kalite standartlarına göre sıklıkla tercihinize sunulur. Bütçeye uygun kumu seçerken birçok önemli kriteri göz önünde bulundurmalısınız. Hijyen, sağlık, koku ve sıvı muhafaza etme gibi detaylara hâkim olmanız gereklidir. Böylece kediniz için en ideal kum seçimini yapmış olacaksınız.

Tabi bu süreci sizin belirleyeceğiniz özelliklere sahip kumlar netleştirecektir. Ancak kullandığınız kum kedinizin sevmesinden geçmektedir. Onun hoşuna gitmeyen ve alışmasını sağlamayacak etkenler mümkündür. Böylece seçimlerinizde kesinlikle bütçenizi düşük kum tercihleri yaparak harcamalısınız.

Kedilerin mizacı kum seçeneğine göre değişiklik gösterir. Bu durum beğenmesinde oldukça büyük etki sağlar. Şayet kedinizin beğenmediği kumu kullanmanın pek faydası olmayacaktır. Çünkü kediniz kum yerine farklı yerlere tuvaletini yapacaktır.

Bunun için kum içerisinde bulunan tane boyutlarına dikkat etmelisiniz. Kedinizin patileri hassas ve narin olabilir. Kum üstüne geldiğinde canının yanmaması onun ihtiyaçlarını karşılarken rahat etmesini sağlar. Tabi bunun aksi durumları olabilir. Kediniz tamamen iri tanelere karşı ilgi duyabilir. Bunu deneyerek anlayabilir ve ilerleyen süreçlerde tercihinizi değiştirebilirsiniz. Tabi bu durum kedi kumu fiyatı ile ilgili değişik bütçelere geçmenizi sağlayabilir.

Tane yapılarını belirlemeniz ardından kum içerisinde bulunan toz oranına büyük ölçüde hassasiyet göstermelisiniz. Kediniz sıklıkla tuvalet ihtiyacını karşılama girişiminde bulunuyorsa tozsuz kum tercih edilmelidir. Aksi durum oluşumunda ise toz tercihiniz kum içerisinde yüksek olabilir.

Son olarak seçim aşamasında aklınızda olması gerekenlerden biri ise kumun özellikleridir. Bu özelliklerin arasında kesinlikle sıvı emme ve koku muhafaza etme durumunun iyi olması gerekir. İdrarın bir süre sonra özellikle yaz aylarında kokusu çabuk yayılma yapar. Bu durum rahatsız edecek seviyede ve evinize kolay sinecektir.

Farklı kimyasal teknolojilerinin tercih edildiği diğer çalışmalardan birisi ise kedi kumu üzerine uygulanmaktadır. Pek çok kum çeşidi için farklı yenilikler ve kalite arttıracak çalışmalar uygulanır. Böylece takip etmeniz kum seçiminizde faydalı olacaktır. Karbonlu, lavantalı, topraklaşan, pudralı, sıvı emme ve koku yayılımını engellemek amacı ile çeşitli kum türleri üretilmektedir. Kedi kumu seçeneği yapmadan önce kesinlikle göz atmanız gereken durumlar bunlardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu