Kedi Sağlığı

Kedilerde Pire ve Kene Nasıl Temizlenir?

Kedilerde pire ve kene gibi parazitler birçok sebepten ötürü gözükebilir. Evcil ve doğal ortamda yaşayan türlerin farklılığı yoktur. İki ortamda da bu sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Bu durum pek çok nedenden kaynaklı şekilde karşınıza çıkabilir. Bakım süreci ve arındırma işlemleri basit birkaç ilerleyiş ile çözümlenebilir.

kedi piresi nasıl temizlenir

Öncelikle kedinizin hangi durumlarda kene ve pire sorunları ile karşılaşacağını bilmeniz gerekir. Ardından bu sürecin nasıl düzene çıkarılacağı ve bakım işlemlerinde nelerin uygulanması gerektiğini kavramalısınız. Böylece uygulayacağınız temizlik yöntemi uzun süreli etkisini gösterebilir. Kedinizin pire gibi sıklıkla karşılaşacağı sorunların önüne geçilebilir.

Kedilerde pire ve kene kontrolü nasıl yapılmalıdır? Belirtileri nelerdir?

Kedilerde pire ve kene kontrolü yapmadan önce kesinlikle süreci iyi şekilde takip etmelisiniz. Sürekli karşılaşabileceğiniz ve bazı durumlarda oldukça zorlayıcı kene, bit ve pire sorunları oluşabilir. Bu süreç kimi zaman alanında uzman kişiler tarafından, kimi zaman kedi ebeveynleri tarafından gerçekleştirilebilir. Böylesi sıkıntılı durumu en iyi şekilde atlatmanızın en kolay yolu erken teşhistir.

Teşhis gecikirse veya temizleme ihmal edilirse birçok sorun ile karşılaşmanız mümkündür. Pire ve kene gibi haşereler tünedikleri yerden temizlenmesi zordur. Ayrıca üremeleri ve daha fazla olmaları ise kaçınılmaz gerçeklerinden birisidir.

İhmal etmeniz sonucunda daha sıkıntılı dönemlerin başlangıcı ve kediniz için huysuzluk dönemlerine girme sebebi olacaktır. Kedinizi gözlemlemeniz, tespit etmeniz ve en uygun şekilde temizlemeniz gerekir. Bu süreçleri maksimum dikkat ile sürdürmeniz durumunda uzun vadede bu durum ile karşılaşmanızı önlemiş olursunuz.

kedilerde pire ve kene nasıl temizlenir
  • Kedinizin hal ve davranışlarında bozukluk olması pire ya da kene belirtilerinin muhtemel sebeplerinden birisidir. Hareketlerini gözlemleyerek teşhisi koyma aşamasını tamamlayabilirsiniz.
  • Tüylerin arasında hareketlilik veya sürekli kaşınma durumlarını sezmeniz durumunda pire ve kene ile temizlik savaşınıza girmiş olacaksınız.
  • Öncelikle kafa bölgesinden başlamalı ve kuyruk sonuna kadar tarak yardımı ile tespitlerinizi kararlaştırın. Kullanılan tarak plastik olmamalıdır. Kedi ürünleri pazarlayan yerlerden metal tarak alabilirsiniz.
  • Bu işlem sayesinde deri bölgesine nüfus etmiş pire ve kenelerin temizlenmesi için başlangıç olacaktır. Her uygulamanın ardından tarağı çamaşır suyuna batırarak kaynamış su içerisinde temizleyin. Bu durum temizlediğiniz haşerelerin ölmesini sağlamaktadır.

Önerdiğim Yazı: Kedilerde Kulak Bakımı (Yazı ve Videolu)

Kedilerde kene ve pire önlemleri nasıl alınır?

Kedilerde sıklıkla karşılaşılan ve evcil olmasından ötürü bu sorunlar ile uğraşmayacağını düşünen ebeveynler vardır. Ancak bu durum oldukça yanıltıcı ve yanlış düşünceler arasında yer almaktadır. Doğal ortamlarında yaşamlarını sürdüren kedilerin yakalanma potansiyeli daha yüksektir. Fakat evcil kedilerinizde de sürekli karşılaşabilirsiniz.

Bahsi geçen parazitlerin en çok sevdikleri bölgeleri barındırmaktadırlar. Yumuşak tüyler arasında sıcak vücut ve onlar için en ideal kan akışı sağlanan üreme ortamlarını karşılamaktadır. Kedinizin sağlığı açısından bu tür durumların engellenmesi ve erken süreçte önüne geçilmesi gerekir.

pire tarağı

Benzeri ve farklı durumları yaşanması sonucunda ciddi sorunlar ile karşılaştırabilir. Bu sonuçtan en çok kediniz etkilenecek ve huylarında değişim olacaktır. Kaşıntılarından ötürü patileri ile vücutlarını sürekli zedeleyecektir. Fazla yorulması ve etrafa saçma durumları ise muhtemelen oluşacak sonuçlardan birisidir.

Kedilerde kene ve pire önlemi almak oldukça basit süreçlerden birisidir. Erken alınan tedbirler sayesinde kediniz ve sizin için sağlıklı ortam oluşacaktır. Aksi durumda sadece kedinizi değil, evinizi de dezenfekte etmek zorunda kalırsınız. Pire ve kene gibi parazitlerden kedinizi korumanızın en basit yöntemleri ise;

  • Kedinizin haftalık bakım ihtiyaçlarını aksatmadan karşılamanız gerekir.
  • Yıkama ve tüy bakımı gibi süreçlerde dikkatli davranmak sorun başlangıcının önleyicisi olacaktır.
  • Pire ve kene önlemek için bazı damla veya tasma yöntemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için kesinlikle veteriner hekim tarafından destek almalısınız.
  • Pire ve kene için uygulanacak damlanın seçiminde özen göstermelisiniz. Ayrıca uygularken nelere dikkat etmelisiniz ve süreci nasıl yönetmelisiniz. Makalemizde en aşağıda gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. 
kedi pire sorunu

Kedilerde kene ve pire gibi parazitler nasıl temizlenir?

Kedilerde pire ve kene nasıl temizlenir ya da yöntem olarak uygulanacakların adımı nasıl olur. Kedinizin karşılaşacağı büyük sorunlardan birisi olan bit, kene ve pire gibi parazitler oldukça sıkıntılı süreç başlangıcını sağlamış olur. Bu süreçte olumsuz etki görecek olan sadece kedileriniz değil. Eviniz ve sizin içinde aynı fiziki sıkıntılı durumların başlangıcı da olacaktır.

Başlangıcını tamamen teşhis ettiğiniz ve temizlemek için elinizi sıvadıysanız öncelikle evinizden başlamalısınız. Kedinizin dolaştığı yerler, halı, çarşaf, yorgan, koltuk ve kendi yattığı alanın iyice dezenfekte edilmesi gerekir. Parazit sorunları sizin fark etmeniz ile başlangıcını sağlamış olmayabilir.

Bu sorun belki birkaç gün önce veya hafta önce başlamış olabilir. İlk etapta ortamın temizlenmesi kedinizin sürekli gezinmesinden ötürü daha önemlidir. Ardından kediniz için gerekli temizlik işlemlerinize başlamanız ve bu süreci en iyi şekilde kontrol etmeniz gerekir.

Tabi bu süreci ilerletirken ve kedinizi bu sorundan arındırırken kullandığınız ortamın da önemi vardır. Ardından orayı da detaylı temizlemeniz gerekir. Böylece seçiminizi banyo veya tuvalet gibi yerde sürdürmeniz en ideal seçenektir. Parazitlerden temizlenmesi daha kolay ortamdır.

Öncelikle kedinizi banyoda metal tarak yardımı ile kafasından başlayarak kuyruk bölgesine kadar taramanız gerekir. Bu işlemi vücut bölgesinin her alanına uygulamanız gerekir. Ardından ılık suyun biraz üzerinde sıcaklık ayarlayarak su ve şampuanı ile yıkamalısınız. Kurulayarak tekrardan metal tarak ile taramanızda fayda olacaktır.

kedi piresi

Ancak metal tarağı kedinizi yıkamadan önce yaptığınız uygulamanın ardından temizlemelisiniz. Çamaşır suyu ve kaynar su yardımı ile bunu tamamlayın ve ardından uygulayın. Tekrardan taramanızın ardından kedinizi aynı şekilde bir kere daha yıkamalısınız. Toplamda iki defa metal tarak ve iki kere yıkama işlemi uygulanmış olacaktır.

Yıkamanın ardından pire sorunları ortadan kalkabilir. Ancak kesinlikle detaylı olarak kene kontrolü yapmanız gerekir. En son yapacağınız ise kediniz için pire ve kene önleyici sprey kullanımıdır. Böylece kedinizin bu sorunlardan arınması için geçerli olacaktır. Tabi en son olarak kontrollerinizi sağlamanızda fayda olacaktır. Şayet sorun çözülmediyse tekrardan yıkamalısınız.

Kedilerde pire ve kene damlası kullanımı

Kedi pire ve kene damlası parazit sorunları ile karşılaşmanızın ardından tercih edebileceğiniz en işlevsel yöntemlerden birisidir. Damla uygulaması ile anlık sorununuzu çözmek veya ilerleyen süreçlerin korumasını sağlamak için ihtiyaç duyacağınız kaynaktır.

Tabi damla seçimi yaparken ve kullanırken bazı durumlara dikkat etmenizde fayda olacaktır. Özellikle kediniz için tercih edeceğiniz damlanın içeriği ve oluşum sürecini bilmelisiniz. Bitkisel ve kimyasallar ile oluşumu sağlanan çeşitleri vardır.

kedi ense damlası

Önceliğimiz her zaman bitkisel ve kedilerinizi korumak açısından kimyasaldan uzak durmaktır. Ancak kedi pire damlası alırken bitkiselin özünü de kontrol etmenizde fayda olacaktır. Bunun için en ideal ve kesin bilgiyi veteriner hekimi sağlayacaktır. Ayrıca alacağınız damlanın yetişkin veya yavru kedi için uyumlu olanını ve kedinize göre seçimini sağlamayı unutmayın.

Pire ve kene damlası kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta ise kesinlikle kedinizin sağlığı açısından önemlidir. Damla uygulamasının ardından kediniz kedisini yalamayı sürdürecektir. Bu durum bitkisel olsa dahi bazı zararlara yol açabilir.

Uyguladığınız yeri iyice belirlemelisiniz ve noktasal tercih yapmalısınız. Bu süreçte kediniz patisi veya dili ile yaymaya çalışacaktır. Kafası için koruyucu takabilirsiniz, ancak patileri için bir şey yapmanız pek mümkün değildir. Bu süreçte sürekli kontrollerinizi sağlamalısınız.

Kediniz alerjik reaksiyon geçirebilir ve kendisini sürekli kaşıyarak bölgenin tahriş olmasına sebep olabilir. Bölgenin kızarması mümkün gerekçelerden birisidir. Ancak çok fazla kızarması durumunda damlanın temizlenmesi ve arındırılması gerekir. Bunun için kedinizi çok iyi şekilde yıkamalısınız. Kokusu geçene kadar yıkamanız önerilir.

Ayrıca kızarıklığın yoğun olması durumunda kesinlikle veterinerinizden destek almayı unutmayın. Tabi yıkamanız söz konusu olduğunda kesinlikle damlanın uygulandığı bölgeye temas etmeyecek şekilde şampuan kullanmalısınız. Su değmesinde problem olmaz, fakat şampuanın kızarık bölgeye uygulanması yaralara sebep olabilir.

Kedilerde Pire Sorunu Çözümü İçin Videolar

Video izlemeyi daha çok seven kullanıcılarımız için kedi piresine çözüm hakkında videoları topladım ve bu paragrafın altına bırakıyorum. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu