Köpek Sağlığı

Köpeklerde İç Parazitler ve Zararları

Köpeklerde iç parazit görülmesi mümkün ve sıklıkla karşılaşılacak sorunlardan birisidir. Yavru ve yetişkin köpek fark etmeksizin bu durumlara karşı önlem alınmalıdır. Kimi zaman ufak işlemlerle atlatılabilir, kimi zaman ölümcül sonuçlara neden olabilir.

köpekler iç parazitler ve zararları

Özellikle yavru köpeklerde çok daha kolay ölüm gibi sonuçlar getirmesi kaçınılmazdır. Bu tip iç parazit sorunlarını önlemek ve köpeğinizin sağlıklı yaşantısını sürdürmek zor değildir. Bakımını ihmal etmemek ise en temel yollarından birisidir.

Evcil köpeğinize pek çok türden parazit yapısı bulaşabilir. İç ve dış parazitler oluşumunu tamamlayan bir çeşit zararlı veya üremeleri kolay olan seçeneklerinin görülmesi kaçınılmazdır. Bu süreci en iyi şekilde yönetmeli ve dikkatli ilerlemelisiniz.

Köpeklerde iç parazitler nelerdir?

Köpeklerin iç parazitlere yakalanması en kolay ve muhtemel canlılardan birisidir. Özellikle evcil köpek türlerinde sıklıkla karşılaşılan durum önlem alınması gereken hususlardan birisidir. Irk fark etmeksizin bütün canlılarda görmek mümkündür. Böylece sahiplendiğiniz canlının bakımını kesinlikle aksatmamalısınız ve dikkatiniz üstünde olmalıdır.

İç parazitlerin birçok belirtileri ve zararlı yönleri vardır. Bu yönleri gözlemlemeli ve teşhis koyma sürecini tamamlamanız köpeğinizin yararına olacaktır. Erken teşhis konması durumunda uygulayacağınız işlemler kısa sürer ve köpeğinizin ölme riski büyük ölçüde azalır.

Dikkat edilmemesi durumunda birçok işlem sonuçsuz kalabilir, tedaviye yanıt veremeyebilir ya da ölebilir. Bu sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisidir. Böylece köpeğin yaşantısı boyunca en çok dikkat edilmesi gereken sağlık bakımlarından birisi budur.

Yavru köpeklerde iç parazit oluşumu daha kolay ve ağır sonuçlarda görülebilir. Şöyle ki yavruların vücut direnci daha zayıf ve çoğu sağlık sorununa yenik düşecek potansiyeldedir. Yetişkin köpeklerin de bu durumdan oldukça fazla etkilenmesi mümkündür. Ancak yavrulara göre daha dirençli olmaları mümkündür.

köpeklerde iç parazit tedavisi

Köpeklerde görebileceğiniz birçok iç parazit sorunu vardır. Bunları bilmeniz gerekir ve uygulayacağınız tedaviyi parazit türüne göre seçmelisiniz. Çoğu iç parazit oluşumu, aslında dış parazitlerden kaynaklanabilir. Kene, pire, bit ve uyuz gibi dış parazitlerden oluşmaktadır. Bu dış parazit sorunları, ilerleyen süreçlerinde iç parazit sorunları ile karşılaşmanıza sebep olur.

Yuvarlak solucanlar, kancalı kurt, kamçı solucanlar, askaritler, kalın bağırsak kurtları ve kalp kurtları gibi sıklıkla karşılaşılan tehlikeli iç parazit türleri vardır. Köpeğinizde hangi parazit türünü gösterdiğini anlayamıyorsanız kesinlikle veteriner hekim tarafından destek almalısınız.

İç parazitlerin kendine göre zararları nedir?

Köpeklerde iç parazit zararları ve tedavi süreçleri türüne göre değişkenlik gösteren yapılardır. Bazıları kolaylıkla çözümlenebilir. Ancak kimi zaman ölümcül sonuçların olacağı parazitlerin mümkün olduğunu unutmamak gerekir. Kimse sevimli dostunu kaybetmek veya sağlık sorunlarına yakalanmasını istemeyecektir.

iç parazit hastalanmış köpek

Sizde köpeğinizin iç parazit sorunları ile karşılaştığını düşünüyor ya da emin olarak yakalandığına tanı koyduysanız burayı dikkatlice okumalısınız. Böylece hangi parazitin nasıl sorunlar yaşatacağını ve zararlarının ne derecede riskli olduğunu öğrenebilirsiniz. Ardından uygulayacağınız ve izleyeceğiniz yolu seçerek tedaviyi tamamlayabilirsiniz.

Yuvarlak Solucanlar

Yuvarlak solucan türü iç parazitler genellikle yavru köpekler için oldukça risk taşımaktadır. İlk etapta gelişimini engellemeye başlar ve vücut direncini iyice düşürmeye sebep olur. Nematod (yuvarlak solucan) sadece gelişim sorunları yaşatmakla kalmıyor.

Yavru köpeğin sindirim sisteminde sıkıntılar ve yoğun gaz çıkartmasını sağlayabilir. Belirtilerinde ise en çok rastlanan sıklıkla gaz çıkartma problemleri ile anlaşılabilir. Bu durum dışında farklı belirtileri de vardır.

Yavru köpek büyüme sorunları, sıklıkla gaz çıkarma, zayıf görünüme ve zayıf olduğu halde karın şişliği bulunuyorsa bunlar yuvarlak solucan belirtileri arasındadır. Özellikle karın şişliğinde tamamen net şekilde teşhis koyabilirsiniz. Bu durum karşılığında ebeveynlerin yapacağı pek bir şey yoktur. Kesinlikle veteriner hekime başvurmalı ve yardım almalısınız.

Kancalı Kurtlar

Kancalı kurtlar, yuvarlak solucanlar gibi en çok yavru köpeklerde görülmesi mümkün parazit türleridir. Bağırsak bölümlerinde faaliyet gösteren ve dişleri ile bölgeyi tahriş eder. Bölgede kanama sorunlarını başlatarak köpeğin ölmesi için yeterli zararı vermiş olur.

kancalı kurtlar

Hızla üremeleri ile zarar etkilerinin büyük olması mümkündür. Bu durumda acil olarak önlem alınmalı ve köpeğinizin tedavi edilmesi gerekir. Yaklaşık 100 adet kancalı kurt köpeğinizin ölmesine yeterli olur. Bu süreci oldukça hızlı şekilde tamamlarlar ve dikkatsizlik sonucu köpeğin ölmesi gibi sorunlarla sıkça karşılaşıyoruz.

Bu tür parazitin belirtileri ise tedirgin olmanızı sağlayacak bazı yönler sergilemektedir. Yavru köpeğinizin dışkısını sürekli kontrol etmelisiniz. Kan, ishal ve kusma gibi belirtileri sağlamaktadır. Böylece fark etmeniz durumunda vakit kaybetmeden tedavi sürecine başlamalısınız.

Kamçı Solucanlar

Kamçı solucanlar diğer parazitlere göre daha hafif sonuçlar ve zararları gözüken türlerdir. Ancak ciddiye alınması ve tedaviye başlanması gerekir. Aksi halde bir süre sonra büyük zararları göstermeye başlayacaktır. Yetişkin ve yavru köpeklerde sıklıkla karşılaşılması mümkündür.

Kanlı ishal, kilo kaybı ve kronik ishal sorunları gibi belirtiler bulunmaktadır. Özellikle kanlı ishal belirtisi en çok görülen ve fark edilen sorunlarından birisidir. Böylece tanıyı çok rahat şekilde netleştirebilirsiniz. Ardından kendiniz çözüm aramak yerine kesinlikle veteriner hekime göstermelisiniz.

Askaritler (İnce bağırsak kıl kurtları)

Askaritler özellikle bulaşıcı olmasından ötürü bilinen en yaygın türlerden birisidir. Köpekten köpeğe geçmesi ya da dişi köpekten doğmayan yavrulara bulaşması gibi durumları söz konusudur. İlk etapta sadece köpeğinizin gelişimine dikkat ederek teşhis koyabilirsiniz.

askaritler

Bu parazit türü tamamen gelişim sürecini yavaşlatan nedenlere sebep olur. Kusma ve ishal gibi en önemli belirtileri sayesinde teşhis koymanız kolay olacaktır. Bu süreçte köpeğiniz rahatsız ve yorgun tavrılar sergileyecektir.

Kalın Bağırsak Kurtları

Kalın bağırsak kurtları genel olarak ağız yolu ile bulaşmaktadır. Sindirim sistemine ulaşarak etkisini göstermeye başlar ve tespit edilmesi en zor parazitlerden birisidir. Köpeğinizi gözlemlediğinizde sağlıklı gözükebilir. Ancak etkilerini aşırı kilo kaybı sürecini başlatarak göstermektedir.

İshal ve kusma gibi önemli belirtileri sayesinde sorunların anlaşılması mümkündür. Ancak mikroskobik inceleme yapılmadan teşhis koyulması mümkün değildir. Bakım süreçleri kontrol edilmeyen ve yiyeceklerinde oluşan sorunlardan kaynaklanabilir. Kesinlikle veteriner tarafından muayene edilmelidir.

Kalp Kurtları

Kalp kurtları iç parazit türleri arasında en tehlikeli ve korkutucu sonuçları yaşatanlardan birisidir. Sivrisinek ısırığı ile bulaşan parazit birçok etkiye sebep olabilir. Bunlardan bazıları kalp fonksiyonlarının yavaşlaması ve solunum sıkıntıları çekmesi olarak söylenebilir.

kalp kurtları

Sivrisinek ısırığının ardından vücuda giren parazit, kalp ve bölgesine yerleşerek bahsi geçen sonuçları doğurur. Belirtileri ise kesinlikle köpeğinizin kalp ritimleri ve solunum sıkıntısı yaşaması ile anlaşılır. Tedavisi oldukça zor ve başarı oranı düşüktür. Bu sorunlarla karşılaşmamak açısından kesinlikle önleyici spreyler kullanmanız tavsiye edilir.

Köpeklerde iç parazit tedavi yöntemleri nelerdir?

Köpeklerde iç parazit tedavisi ve yöntemleri genel olarak uzman tarafından işlem görmesi gereken süreçtir. Yukarıda bahsi geçen bütün parazit türlerinin tedavisi ancak veteriner hekim tarafından sağlanmalı ve kontrol edilmelidir. Birçok ebeveyn bu sorunları kendisi çözmek ve bazı harcamalardan kaçınmak isteyebilir.

Ancak iç parazitlerin yaşatacağı sıkıntılar maalesef ölümcül sebepler getirebilir. Dış parazitlerin temizliği ve tedavisi kadar kolay ya da ebeveyn tarafından giderilebilecek sorunlar gibi değildir. Ciddiye alınması ve erken müdahale gerektiren konudur.

Bu süreçte en sağlıklı ve başarı olasılığı yüksek yardımı veterineriniz tarafından alabilirsiniz. Tabi bu süreçleri etkilemek için anti parazit ilaçlarının kullanımı mümkündür. Bunları aksatmamanız ve veterinerinizin önerisi dışına çıkmamanız durumunda iç parazit sorunlarına yakalanmanız düşük ölçülerdedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu