Kedi Irkları

Sfenks Kedisi (Mısır Kedisi)

Sfenks kedisi bilinen birçok kedi türünden ayrı olarak tüysüz görünümleri ile hayvan severlerin hafızasında yer etmiştir. Aynı zamanda Mısır kedisi olarak da bilinmektedirler. Tüysüz olmalarından bazı avantajları olduğu gibi besleyen kişiler için dezavantaj oluşturacak bazı yönleri de bulunmaktadır. Her şeye rağmen Sfenks kedisi besleyen kişiler, gerekli olan bakımları Sfenks kedisine uygun şekilde yaptıkları takdirde oldukça rahat ve kedi ile beraber mutlu bir hayat yaşayabilmektedirler.  

sfenks kedisi
sfenks kedisi

Sfenks Kedisi Tarihi  

Sfenks kedisinin tarihini incelemek istediğimiz zaman Kanada’ya yolculuk yapmamız gerekir. Sfenks’in ortaya çıkış hikayesi tamamen tesadüfi olmuştur. Daha sonrasında bu türün değerli olabileceği izlenimi ile birlikte, bilim insanlarının bu türün çoğalmasına yardımcı olması için çalışmalarını kabul eden aile ile birlikte kedinin üremesi için çalışma başlatmıştır.  

Bilinen kedi türlerinden farklı görünüşe sahip olmaları ve bu şekilde de insanların dikkatlerini çekmeleri ile birlikte çoğaltma çalışmaları hız kazanmıştır. Bu kediyi çoğaltma çalışmaları başarılı olmuş ve daha sonra Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde Sfenks kedisi beslenilmeye başlanmıştır. 

Dünyaya hızla yayılan bir tür olan bu kedi ırkı, Afrika Kıtası’nda ise Mısır kedisi olarak bilinmektedir. Günümüzde de birçok kedi sahibi tarafından beğenilen özelliklerinin bulunması ile evlerde beslenilmeye devam edilmektedir. 

Sfenks Kedisi Karakteri  

İnsanlar tarafından kendisine fazla ilgi gösterilmesini seven bir kedi ırkıdır. Bulunmuş olduğu ortamda da buna bağlı olarak ilgi çekmek için çaba sarf etmektedir. İlgiyi çekebilmek için enerjik yapılarını kullanmaları ile bilinseler de kimi zaman duygusal yapılarını da ön plana çıkararak insanların dikkatini çekmeyi başarmaktadırlar. 

Sfenks kedisinin tüysüz oluşu sebebiyle, üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar da aynı şekilde diğer kedilere göre biraz daha fazla olmuştur. Bu bağlamda psikolojik anlamda sorun yaşayan kişiler, Sfenks ile birlikte geçirdikleri zamandan sonra daha iyi hissettikleri ortaya çıkmıştır. Buradan da bu kedilerin insanlar ile olan ilişkilerinin kuvvetli olduğu anlaşılmaktadır. 

Oldukça enerjik ve ilgi aşığı olan bu kediler, kendilerine ilgi gösterilmediği zamanlarda da bulundukları alandaki yüksek yerlere çıkmaktan ve bulundukları alan içerisinde gezinmekten hoşlanırlar. Aslında bakıldığı zaman, yapmış oldukları bu davranışlar ile de diğer insanların ilgisini çekmek istemektedirler. 

Sfenks Kedisi Özellikleri  

sfenks kedisi ozellikleri
sfenks kedisi özellikleri

Sfenks kedisinin Kanada’da kullanılan bir diğer ismi de tüysüz kedi olarak bilinmektedir. Kendilerini dünya genelindeki diğer kedilerden ayırt edebilmenin en kolay yolu tüysüz olan vücutlarıdır. Diğer kedilere göre vücut olarak biraz daha büyük olsalar da tüy görünümleri olmadığı için aynı boyutlarda gözükmektedirler. Derileri göründüğü için kendilerini kabarık gösteren bir yapı olmamasından dolayı genişlikleri de o kadar fazla belli olmayabilir. 

Sfenks kedisi oldukça atletik yapıya sahip olması ve gün içerisinde enerjisini atmak adına hareketli olmasından dolayı kas yapısı sert ve kalındır. Nadiren vücutlarında ince tüylere rastlansa da genel itibariyle hayatlarına tüysüz şekilde devam ederler. 

Sfenks türü kedilerin kimilerinde, sadece kuyruk kısmında yer alan tüyler mevcut olmaktadır. Bu kedilere ise aslan kuyruklu Sfenks kedisi ismi verilmiştir.  

Fiziki olarak bakıldığı zaman kırışık deriye sahip olmasından dolayı ilk başta tedirgin olan kişiler bulunmaktadır. Bu kırışıklıklar yavru Sfenkslerde daha çok görülmekle birlikte, yetişkinliğe ulaştıkça deride bulunan kırışıklıklar daha düz bir şekle bürünmektedir. Sfenks kedisi özellikleri bakımından incelendiği zaman en dikkat çeken özelliğinin tüysüz olması olsa da yakından tanındığı ve birlikte vakit geçirildiği zaman en iyi özelliklerinin insanlarla olan ilgileri ve bulunmuş olduğu ortama kattığı enerjinin yüksek olması olduğu gözlemlenecektir. 

Sfenks Kedisi Bakımı  

Sfenks kedisi bakımı düşünüldüğü zaman, ilk başta tüysüz olmalarından dolayı kolay bir bakıma sahip oldukları düşünülebilir. Her ne kadar tüysüz kedi türleri arasında yer almalarından dolayı evde tüy dökmedikleri için temizlik yapmanıza çok fazla gerek kalmasa da Sfenks kedilerinin de ihtiyaç duymuş oldukları bazı bakım koşulları bulunmaktadır.  

Sfenks kedisinin bakımı için ihtiyaç duyulacak ürünler arasında en başta gelen ürünlerden birisi kedi şampuanıdır. Tüysüz olmaları her ne kadar bakım şartlarının daha kolay olduğunu düşündürtse de deri kuruluğunu önlemek için bu kedilerin düzenli olarak yıkanması gerekmektedir. Böylece deri kuruluğunun önüne geçilecek ve cilt kuruluğuna bağlı olarak oluşacak olan hastalıklar önlenecektir.  

Haftalık veya en geç 2 haftada bir Sfenks türü kedilerin yıkanması gerekmektedir. Diğer kedilerde banyo yaptırmak bazı zamanlar çok fazla uğraştırıyor olsa da Sfenksler için bu durum söz konusu olmamaktadır. Yavruluktan itibaren suya alışkın oldukları ve düzenli olarak banyo yaptırıldıkları için suya alışkın olacaklardır. Zorlanmadan düzenli olarak banyo yaptırabileceğiniz türler arasında yer almaktadırlar. 

Aynı zamanda bu kedilerin banyo yaptırılmasındaki bir diğer önemli husus ise derisinde oluşacak olan yağlanmanın evinizin farklı alanlarına bulaşmasını engellemek olacaktır. Gün içerisinde gezinirken duvarlarınız, koltuklarınız ve diğer eşyalarınıza temas ederek, evinizdeki bütün alanları vücudundaki yağ ile kirletme durumları olacaktır. Bunu engellemek içinse uygulayacağınız en önemli çözüm yolu kedinize düzenli banyo yaptırmak olacaktır. 

Sfenks kedisi için bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise ağız ve göz sağlığı olacaktır. Özellikle diş etinde yaşayacak olduğu sağlık sorunlarının önüne geçebilmek adına kullanacağınız ağız ürünleri ile kedinizin sağlığını koruyabilirsiniz.  

Ağız ve göz sağlığı için alacağınız ürünlerin yanında, düzenli olarak kulak bakımının da sizin tarafınızdan yapılması gerekir. Kulak temizliğini yaparken kulak çubuğu kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun yerine her kedide olduğu gibi kulak temizliği için temiz bir bez veya pamuk kullanılmalıdır.  

misir kedisi
mısır kedisi

Sfenks Kedisi Sahiplenme 

Mısır kedisi olarak da bilinen bu kedinin bakımı sırasında tüy sıkıntısı yaşanmayacağı fakat deri hastalıklarına yakalanmaması için de diğer kedilere göre daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini yazdık. Eğer bu kediyi sahiplenir ve birlikte zaman geçirirseniz, güçlü bir bağ kurma ihtimaliniz oldukça güçlü olacaktır.  

Sfenks kedisi özellikleri arasında yer alan tüysüz oluşundan dolayı insanlar tarafından ilk başta her ne kadar mesafeli durulduğu anlar olsa da sahiplenen kişinin ilk andan itibaren ilgisini çekmesi ve sürekli olarak çevresindeki insanlar ile vakit geçirme isteği ile bulunmuş olduğu ortamdaki diğer hayvanlar ve insanlar ile uzun yıllar birlikte yaşayabilmektedir. 

Sfenks Kedisi Yaşam Süresi  

Sfenkslerin yaşam süreleri yaklaşık olarak 13 yıl ile 15 yıl aralığında değişmektedir. Aynı zamanda sağlıklı bir beslenme ile sahip olacakları kilo 3,5 ile 7 kilogram aralığıdır. 

Kediler hakkında diğer yazıları da buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu